Geoblog.pl    casper    Podróże    IRAN-kraj bez McDonaldów.    Shiraz

Shiraz

Iran
Iran, Shīrāz

hiraz . Hotel KOVSAR blisko centrum 790 000 riali pokój trzyosobowy, dwuosobowy 610 000 riali, 392000 riali jedynka. W Shiraz odwiedzamy lokalny meczet, kilka ogrodów, w większości wstęp płatny. Ponieważ nockę mamy zarwaną, to chodzimy jak zombie. Trudno się skupić jak człowiek ciągle kombinuje jak się zdrzemnąć.
Persepolis. Koszt wstępu od osoby to 15000 tomanów (dla Irańczyków 2 tys. tomanów). Przewodnik angielskojęzyczny 30 000 tomanów. Warto wziąć przewodnika bo wtedy odbiór miejsca jest zupełnie inny. Czas zwiedzania ok. 2 h. z uwzględnieniem przerwy na napoje. Zobaczenie i poznanie historii Persepolis to przeżycie trudne do opisania. Zwłaszcza, jeśli zobaczymy wizualizacje jak to miasto wyglądało, jakim przepychem porażało. Coś podobnego widziałem i przeżyłem tylko w Meksyku. Dla wyobrażenia bogactwa miasta, powiem tylko, że Aleksander Wielki po podbiciu Persepolis musiał użyć 3000 wielbłądów, żeby załadować wszystkie łupy. A każdy wielbłąd ma udźwig ca do 500 kg. Uważamy starożytnych za ludy prymitywne a w Persepolis, kobiety miały zapewnioną opiekę. Np. kobieta po urodzeniu dziecka miała 6 m-czny okres w którym nie pracowała a otrzymywała wynagrodzenie takie jak przed porodem. My w Polsce, chyba w zeszłym roku dostaliśmy możliwość 6 m-cy urlopu macie- lub tacierzyńskiego.

mirka66 - 2013-03-05 08:42
Ciekawe i piekne miejsca.

Zasoby: 92 wpisy92 32 komentarze32 1120 zdjęć1120 0 plików multimedialnych0

13.01.2008 - 24.01.2008